sobota 29. března 2014

Ten, kdo stojí v koutě

autor: Stephen Chbosky 
nakladatelství: Brio
rok vydání: 2012
počet stran: 216

Anotace:
Strhujícímu románu Stephena Chboskeho o dilematu mezi nečinností a touhou se dostalo nadšeného přijetí, vyvolal polemiku a získal miliony oddaných čtenářů. Příběh o dospívání na střední škole, který Charlie vypráví v dopisech, je otevřenější a důvěrnější než leckterý deník, zároveň vtipný i sžíravý. Nevíme, kde Charlie bydlí, ani komu píše - máme jen slova, o která se rozhodl podělit. Zmítán touhou žít svůj vlastní život i touhou vymanit se z role, která mu připadla, prozkoumává dosud neznámé území. Před ním se otvírá svět prvních lásek, rodinných dramat i nových přátelství. Svět sexu, drog a Rocky Horror Picture Show, kde klíčem ke štěstí může být například ta správná píseň, díky níž se můžete řítit tunelem a cítit se nekonečně. V Charliem se autorovi podařilo stvořit vypravěče, který vás uhrane a přenese zpět do divokých a intenzivně prožívaných dní na prahu dospělosti, kdy se život podobal jízdě na horské dráze.

Názor:

Charlie je takový malý miláček, který vlastně o životě neví téměř nic. Nemá kamarády a většina lidí si ho spojuje s člověkem, který moc nezapadá do kolektivu, a který by si raději stoupl někam stranou a otevřel nějakou knížku. Ze začátku mi ho bylo celkem líto. Nastoupil na střední školu a nikdo o něj nejevil sebemenší zájem. Ale když se konečně seznámil se Sam a Patrickem, konečně se začal bavit jako většina středoškoláků. Začal zkoušet věci, které by mu před pár měsíci přišly nevhodné a pro něj téměř nepřijatelné. Ale když už konečně našel lidi, kteří ho berou jako sobě rovného, proč konečně nezkusit najít sám sebe a místo, kam vlastně v životě patří?

Ještě než Charlie začal chodit na střední školu, zemřela mu jeho milovaná teta Helen, která byla jediným člověkem, který mu naslouchal a dokázal poradit. A hned na to, jeho kamarád spáchal sebevraždu. To vše na něj dolehlo neskutečným způsobem, takže ani nevěděl, jak se má se vší tou bolestí srovnat. Začal se více uzavírat do sebe, s nikým moc nemluvil a žil si ve světě přemýšlení a představ. 

Hned od první stránky zjistíte, že Charlie je prostě jiný. Normální věci mu nepřijdou zas tak normální. Sám se najednou rozhoduje, že se musí vyrovnat se vším, co mu dosud přinášelo bolest, začíná psát dopisy neznámému člověku, kterého nikdy neviděl, a o kterém se dozvěděl z vyslechnutého hovoru jeho spolužaček ve třídě. Ani my se nedozvíme jeho pravou identitu, což mě celkem mrzí, ale nejspíš to má i nějaký důvod, proč se s nim v knize neseznámíme. 

Charlieho vyprávění mě donutilo přemýšlet i o sobě, nejenom o způsobu jeho myšlení, a o tom, jak se on vyrovnává se ztrátou svých bližních. Až ke konci knížky jsem měla pocit, že mu začínám rozumět. Ale donutila jsem se přemýšlet také o tom, že i kdybych mu strašně moc chtěla pomoct, nejspíš by to nemělo celkem žádný význam, protože když si někdo usmyslí, že se uzavře sám do sebe a nepřijme od nikoho pomoc, tak s tím člověkem nehnu, ani kdyby jsem moc chtěla. Je to všechno v jeho hlavě a taky tam si to musí všechno srovnat, aby začal normálně fungovat.

Já se začala zajímat o knížku, až když jsem narazila na stránku jedné bloggerky, kde mluvila o filmu. Už ani nevím, u koho to bylo, ale hned jsem si knížku chtěla přečíst, abych se mohla kouknout na film. Rozhodně doporučuji knížku si přečíst, protože tahle knížka je dobrá v tom, že se zamyslíme sami nad sebou, nejenom nad Charlieho povahou. Knížku potřebujete vnímat do sebemenšího detailu. Není to o tom, že jí přečtete za dvě hodiny a pak ani nebudete vědět o čem byla. Rozhodně  mě knížka zaujala i tím, jak byla napsaná, dokázalo mě to vtáhnout rychle do děje a měla jsem pocit, jako když trápení i radosti prožívám s Charliem. Není pochyb o tom, že knížka si zaslouží jasných 10 hvězdiček.

                                                                     10/10

pátek 14. března 2014

Pád

Autor: Lauren Kate
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2011/8
Počet stran: 320

Anotace:
Některým andělům je souzen Pád...
Na Danielu Grigorim je něco bolestně povědomého. Ten záhadný, odtažitý chlapec upoutal pozornost Luce Priceové, už když ho viděla poprvé – v první den jejího pobytu v internátní škole pro problémové mladistvé. Ve škole, kde jsou zakázané mobilní telefony, všichni ostatní studenti jsou divní a každý krok sledují bezpečnostní kamery, znamená Daniel pro Luce jediný světlý bod. A přestože on s ní očividně nechce mít nic společného – a dává to jasně najevo –, něco ji k němu přitahuje jako můru plamen svíčky. Luce musí zjistit, co se Daniel tak zoufale snaží utajit... i kdyby ji to mělo zabít.

Vlastní Anotace:
Lucinda Priceová právě nastoupila do školy (polepšovny) Meče a kříže, kam chodí samí podivíni. Všude zamřížovaná okna, oplocený areál, zákaz mobilů a vlastně zakázaná veškerá komunikace s okolním světem. A proto je Luce ráda, když se seznámí se ztřeštěnou Arriane, která ji provede školou a seznámí ji se zdejšími pravidly. Jedna věc ji ale upoutá nejvíc. Podivný kluk Daniel, který na ni ukáže prostředníček dřív, než by se s ní seznámil. S pomocí nové kamarádky Penn, o něm zjišťuje informace, odkud vlastně pochází, ale ty jí moc nepomůžou. Proto se Luce vydává na sólový průzkum a začíná ho špehovat, aby se utvrdila v tom, že ho odněkud zná. Dosud si nemůže vzpomenout odkud. Mezitím se objevuje Cam - milý, přátelský hezoun, který má o Luce očividně zájem. Ale co když Daniel s Camem nejsou ti, za koho se vydávají? Jaká tajemství skrývají?

Názor:
Knížka začíná velmi zajímavě, tajemný prolog dává knížce to, po čem bych nechtěla knihu odložit. Akorát, že pěkným prologem vše končí a začíná jedna velká nuda. Tuhle knížku jsem četla skoro tři týdny. Pak jsem ji ale odložila, protože nic tak hrozného jsem nečetla snad nikdy a radši jsem začala číst jinou, abych si trochu zlepšila náladu. Lucinda je akorát pitomá káča, kterou bych na místě uškrtila. Vlastně v celé knížce jí jde jenom o tohle - 
,,Nemůžu se rozhodnout, kterého vlastně chci! Cam je sice milý a pozorný hezoun a dává mi najevo, že se mu líbím, ale Daniel mi zase dává najevo, jak ho štvu a že nemá zájem, ale já ho miluji, takže koho si mám vybrat?" 
To je vlastně celá pointa knížky. Už dlouho mě hlavní postava tak nezklamala. Tohle byl extrém. Já prostě nedokážu pochopit myšlení i chování Luce. Sledovat kluka kamkoliv se pohne? Možná kdyby jí bylo 12,  tak to by se ještě dalo nějak pochopit, ale když jí je 17...

Dalším nedostatkem byl děj, který neměl logiku, ani spád. Kostel předělaný na bazén a tělocvičnu, náramky, které za neposlušnost rozdávají elektrické šoky. Nevěřícně jsem do té knížky koukala, protože buď nad tím člověk brečí nebo se směje (ale ne tomu, že by ho to nějak pobavilo, spíš jak je to nerealistické). Pro mě půlka knížky zůstala uvězněná na bodu mrazu, až tím koncem se trošku polepšili. Řekla bych, že se spisovatelka snažila čtenáře navnadit na další díly, protože nebýt toho konce, tak bych si další díly nepřečetla ani za nic, ale protože chci vědět jak celá série dopadne, tak si ty další díly přečtu, ale už dopředu si od nich vůbec nic neslibuji. Po přečtení Pádu jsem zjistila, že je to zatím nejhorší andělská série, kterou jsem kdy četla.

Nejlepší postava, která tam byla (spíš jediná normální) byl Cam. Asi největší pohodář, ale na konci mi začal lézt na nervy taky. Když Luce posílal pořád všelijaké dopisy s tím, aby se sešli, tak mi to přišlo celkem vtíravé a přehnané.

Daniel..typicky vykreslený kluk, kterým je Luce posedlá. Ze začátku jsem ho neměla ráda, ale až pak asi 40 stránek do konce jsem ho vyměnila za Cama, který se začal chovat vážně divně. Ale Danielovo nekonečné rozhodování, jestli Luce rád má nebo zase ne, mi přišlo přitažené za vlasy. Jednou na ni ukáže prostředníček, pak se zase o ní popere v knihovně, to mi moc normální nepřijde.

A Luce? Myslím, že když jsem napsala, že je to pitomá káča, tak to mluví za vše. Rozhodně do téhle hlavní hrdinky jsem se nedokázala vžít, protože všechno dělala úplně jinak, než bych to udělala já. Proč Daniel? Proč ne Cam, který se jí celou dobu nabízel skoro až vnucoval?

Hodnocení:
O tomhle jsem dlouho přemýšlela a pořád nejsem na 100% rozhodnutá, ale ani 4 hvězdičky tomu prostě dát nemůžu, takže zůstanu na 3.

                                   
3/10
neděle 9. března 2014

  Velká čtecí výzva

Takže další čtecí výzva, kterou pořádá Nikki Finn


Přečíst 10 různých knih z různých sérií:
 1. Letopisy Narnie - Lev, čarodějnice a skříň
 2. Jsem roztříštěná . Tahereh Mafi
 3. Banka těl - MLADŠÍ - Lissa Price
 4. Nástroje smrti - Město z kostí Cassandra Clare
 5. Tygrovo prokletí -  Colleen Houck
 6. Percy Jackson. Moře nestvůr - Rick Riordan
 7. Nejistý zítřek - Avery Williams
 8. Mé sladké šestnácté století - Rachel Harris
 9. Pád - Lauren Kate
 10. Hrej hráčem - Emma Hart
  Přečíst 10 knih z mé knihovničky (koupené před rokem 2014):
  1. Jsem roztříštěná - Tahereh Mafi
  2. Banka těl Mladší - Lissa Price
  3. Hledání Aljašky - John Green
  4. Mé sladké šestnácté století - Rachel Harris

  Přečíst 5 knih v angličtině:  Rozečíst 3 nové knižní série:
  1. Nástroje smrti
  2. Letopisy Narnie
  3. Píseň ledu a ohně


  Přečíst 10 knih na jejichž obale převládají tyto barvy:
  1. bílá - Dokonalý pár
  2. žlutá/oranžová  - Tygrova stezka
  3. růžová - Mé sladké šestnácté století
  4. červená - Vampýrská akademie
  5. modrá - Hrej hráčem
  6. zelená  - Ten, kdo stojí v koutě
  7. černá - Psycho
  8. šedá - Talisman
  9. hnědá/zlatá - Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti
  10. fialová - Hledání Aljašky


  Přečíst knihy začínající na dané písmeno v abecedě:

        A - Aliance
        B - Banka těl MLADŠÍ - Lissa Price
        C
        D - Dokonalý pár - Ally Condie
        E
        F
        G
        H - Hledání Aljašky - John Green
        CH - Chvíle před koncem - Lauren Oliver
         I
        J - Jsem roztříštěná - Tahereh Mafi
        K  - Kacíř a čarodějka - Philippa Gregory
        L - Lev, čarodějnice a skříň -  C. S. Lewis
        M - Město z kostí - Cassandra Clare
        N - Nejistý zítřek - Avery Williams
        O
        P - Pád - Lauren Kate
        R - Rebelové věčnosti
        S - Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti
        T - Tygrovo prokletí - Colleen Houck
        U
        V - V šedých tónech - Ruta Sepetys
        Y
        Z  Přečíst knihy 5 autorů různých národností:
  1. Anglie - Jojo Moyes
  2. USA - John Green
  3. Německo - Angie Westhoff
  Přečíst knihy 5 nových autorů, které jsem doposud nečetla:
  1. Cassandra Clare 
  2. Lissa Price
  3. Tahereh Mafi 
  4. Lauren Oliver 
  5. Jojo Moyes 

  Přečíst 5 různých knih, jejichž název obsahuje:

        1 slovo - Pád
        2 slova - Jsem roztříštěná
        3 slova - V šedých tónech
        4 slova - Než jsem tě poznala 
        5 slov  -  Ten, kdo stojí v koutě


  Přečíst jednu knihu o příslušném stránkovém rozsahu:

        do 200 stran - Lev, čarodějnice a skříň
        do 300 stran - V šedých tónech
        do 400 stran - Chvíle před koncem
        do 500 stran - Než jsem tě poznala
        více než 500 stran - Hra o trůny

                         Knižní výzva

  Knižní výzvy na rok 2014, kterou pořádá Ells
  První knižní výzva které se účastníme, tak nám držte palce :)
  Ano, daly jsme si cíl 70 knih, takže doufáme, že to nějak stihneme :DD


  1. Banka těl MLADŠÍ - Lissa Price  
  2. Město z kostí - Cassandra Clare 
  3. Dokonalý pár - Ally Condie
  4. Jsem roztříštěná - Tahereh Mafi
  5. Percy Jackson - Moře nestvůr - Rick Riordan
  6. Tygrovo prokletí - Colleen Houck
  7. V šedých tónech - Ruta Sepetys
  8. Chvíle před koncem - Lauren Oliver
  9. Než jsem tě poznala - Jojo Moyes
  10. Letopisy Narnie - Lev, čarodějnice a skříň - C.S.Lewis
  11. Nejistý zítřek - Avery Williams
  12. Mé sladké šestnácté století - Rachel Harris
  13. Hledání Aljašky - John Green
  14. Pád - Lauren Kate
  15. Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti - Ransom Riggs
  16. Ten, kdo stojí v koutě - Stephen Chbosky
  17. Milý Johne - Nicholas Sparks
  18. Vampýrská akademie - Rachel Mead
  19. Kacíř a čarodějka - Philippa Gregory
  20. Tygrova stezka - Colleen Houck
  21. Amélie v paříži - Angie Westhoff
  22. Hrej hráčem - Emma Hart
  23. Město z popela - Cassandra Clare
  24. Seznam tajných přaní - Lori Nelson Spielman
  25. Město ze skla - Cassandra Clare
  26. Hra o trůny - George R.R. Martin
  27. První stříbrná kniha snů - Kerstin Gier
  28. Jen jeden den - Gayle Forman
  29. Bez naděje - Colleen Hoover
  30. Prvních 100 - Kass Morgan
  31. Svůdné zlo - Wendy Higgins
  32. Moře klidu - Katja Millay
  33. Lásko, kde jsi - Nick Spalding
  34. Rebelové věčnosti - Gerd Ruebenstrunk
  35. Talisman - Nicholas Sparks
  36. Aliance - Veronica Roth
  37. Na hraně zapomnění - J. A. Redemerski
  38. Zlodějka knih - Markus Zusak 
  39. Vampýrská akademii II - Rachel Mead
  40. Květy z půdy - V. C. Andrews
  41. Lístky ve větru - V. C. Andrews
  42. Deník Anny Frankové - Anne Frank
  43. Na západní frontě klid - Erich Maria Remarque
  44. Psycho - Robert Bloch
  45. Percy Jackson Prokletí titánů - Rick Riordan 
  46. Zůstaň se mnou - Gayle Forman
  47. Jednou ano, dvakrát ne
  48.
  49
  50.
  51.
  52.
  53.
  54.
  55.
  56.
  57.
  58.
  59.
  60.
  61.
  62.
  63.
  64.
  65.
  66.
  67.
  68.
  69.
  70. 


  úterý 4. března 2014

  Bylo nebylo #3


  Toto meme pořádá Kath z blogu Kath's World of Books

  ,,Koncem zimy mého sedmnáctého roku matka usoudila, že mám depresi."
  Bylo nebylo #2


  Toto meme pořádá Kath z blogu Kath's World of Books 

  ,,Její strach jsem cítila dřív, než jsem ji uslyšela křičet."

  Bylo nebylo #1
  Sice už tohle meme probíhá celkem dlouho, ale my jsme se rozhodly zapojit až teď, takže doufám, že to nijak moc nevadí. Je to meme, které pořádá Kath z blogu Kath's World of Books Je škoda, že Kath se tomuhle už vůbec nevěnuje, ale nám se tenhle nápad prostě líbí, takže jsme si řekly, proč se nezapojit? 


  Takže o  co jde?
   - Každý čtvrtek ( když bude čas :)) tak na blog napíšu první větu z knížky, kterou aktuálně čteme. První větu mám vždycky moc ráda, protože mi většinou o té knížce něco řekne nebo taky někdy je úplně nepodstatná a taky miluju poslední věty, ale o těch ani nejde psát, když nechci spoilerovat :D

   ,,Luce vpadla do zářivkami osvětlené haly Internátní střední školy Meče & kříže o deset minut později, než měla."